Na jaki rodzaj kosiarki ogrodowej się zdecydować?

130 0

Wszędzie tam gdzie jest trawa, przydaje się kosiarka. Zdaje się ona rosnąć jak szalona po opadach atmosferycznych. Do utrzymania trawnika w ryzach kosiarka jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego ogrodnika. Wybór tego typu urządzeń jest ogromny. Można liczyć na bogactwo i różnorodność asortymentu, dzięki czemu nawet najbardziej wymagające osoby znajdą dla siebie coś praktycznego. Nie brakuje zwolenników kosiarek elektrycznych, jak również osób preferujących modele spalinowych. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, które należy poznać przed zdecydowaniem się na konkretny model kosiarki.

Kosiarka elektryczna – zalety i wady tego rozwiązania

Najpopularniejsze na rynku są kosiarki elektryczne, które są tanie w zakupie i tańsze w eksploatacji niż modele spalinowe. Ich praca jest cicha, a konstrukcja stosunkowo lekka. Do ich działania potrzebna jest tylko energia elektryczna, nie trzeba pamiętać o regularnym zakupie paliwa. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie wiąże się z wytwarzaniem żadnych zanieczyszczeń typu spaliny. Problematyczne jest dla niektórych osób to, że wymagane jest stałe podłączenie do źródła zasilania, co wiąże się z koniecznością ciągnięcia za sobą kabla. Może on się skręcać i nawet przez przypadek dostać pod ostrza, przez co zostać przecięty. Nie mówiąc już o tym, że kabel ma konkretną długość, co stanowi mniejsze lub większe ograniczenie. Warto też mieć na uwadze to, że kosiarka elektryczna jest mniej bezpieczna w użytkowaniu. Wynika to z wcześniej wspomnianej możliwości przecięcia kabla. Zbyt duża wilgotność trawnika w połączeniu z płynącym w kablu prądem również może stanowić zagrożenie. Alternatywami są: kosiarka akumulatorowa i hybrydowa, które są dużo droższe od modeli z zasilaniem sieciowym.

A może kosiarka spalinowa, traktorek ogrodowy?

Kosiarka spalinowa jest rozwiązaniem mobilnym ze względu na brak ciągnącego się kabla. Może być używana w dowolnym miejscu, bez dostępu do zasilania elektrycznego. Kosiarki spalinowe charakteryzują się też większą mocą niż modele elektryczne. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze i efektywniejsze. Idealnie sprawdza się przy wysokiej trawie i nierównomiernej powierzchni. Ma też swoje wady. Taka kosiarka jest cięższa, głośniejsza i droższa – zarówno w zakupie, jak i eksploatacji niż modele elektryczne. Trzeba też mieć na uwadze to, że wytwarza spaliny, co jest sporym minusem. Jeśli mamy do koszenia dużą powierzchnię trawnika, chcemy zaoszczędzić czas i energię, warto wybrać traktorek ogrodowy. Dzięki niemu koszenie trawy nie jest już dłużej problematyczne, ale stanowi ciekawą formę rozrywki. W sprzedaży są też kosiarki ręczne do niewielkiego ogrodu, ale jest to mało praktyczne rozwiązanie.

Dodaj komentarz